Ogólnopolski program Otwarta Firma - gościnne firmy w niepołomickiej strefie inwestycyjnej

W dniach 12-18 listopada 2018 roku został zorganizowany w Polsce po raz jedenasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

 

Współpraca szkół, nie tylko zawodowych, z przedstawicielami świata biznesu ma kapitalne znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej.

Wolontariusz – przedstawiciel firmy bądź instytucji – może być znakomitym sojusznikiem nauczyciela w realizacji tego zadania. Praktycy biznesu mogą pomóc uczniom lepiej poznać sytuację na rynku pracy, wskazać sprawdzone sposoby dopasowania zawodu do zainteresowań.

Firmy i instytucje stwarzają uczniom niepowtarzalną okazję do poznania rzeczywistych warunków pracy i bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami biznesu. Takie doświadczenie pozwala uczniom podejmować bardziej przemyślane decyzje związane z planowaniem kariery w oparciu o rzetelne informacje uzyskane od praktyków.

 

Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach już po raz dziewiąty wzięli udział w programie. Wszystkie klasy III odwiedziły miejscowe zakłady pracy znajdujące się w niepołomickiej strefie inwestycyjnej.

 

Swoje podwoje otworzyły dla nas m.in.:

SOPEM Sp. z o.o.

STACO Polska Spółka z o.o.

MEILLER Polska Sp. z o.o.

SILGAN White Cap Polska Sp. z o.o.

ROYAL CANIN Polska Sp. z o.o.

OKNOPLAST Sp. z o.o.

WOODWARD Poland Sp. z o.o.

Przedstawiciele firm zabrali uczniów na wspaniałe wycieczki po zakładzie i linii produkcyjnej, ukazujące specyfikę wykonywanych tam zawodów. Każdy mógł poczuć jakby to było, gdyby właśnie tam podjął pracę.

 

Dzięki tym spotkaniom uczniowie nawiązują kontakty z potencjalnymi pracodawcami, ze środowiskiem lokalnym, a pracodawcy zaszczepiają chęć pracy w wyuczonym zawodzie. Inspirują także do zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem a karierą zawodową. Dla mnie, jako nauczyciela a zarazem szkolnego koordynatora, udział w programie ma ogromne znaczenie. Umożliwia on realizację zadań szkoły z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Cieszę się jednocześnie, że wielu uczniów w wyniku spotkań z przedstawicielami firm zmienia nastawienie zawodowe i weryfikuje swoje wyobrażenie o przyszłej pracy.

 

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Firmom za miłe przyjęcie i profesjonalizm.

 

Renata Palińska

koordynator programu Otwarta Firma w SP im. Króla Kazimierza Wielkiego

w Niepołomicach

2011 Ogólnopolski program Otwarta Firma - gościnne firmy w niepołomickiej strefie inwestycyjnej. Gimnazjum w Niepołomicach
Powered by Joomla 1.7 Templates