Z Niepołomic do Geilenkirchen, czyli moc wrażeń po wymianie polsko-niemieckiej

Drukuj

Druga część projektu wymiany młodzieży szkolnej do Niemiec okazała się niezwykłą przygodą. Liczne atrakcje pozwoliły lepiej się poznać, ćwiczyć język przy rodzinnych spotkaniach, ale i zupełnie nieformalnie w czasie pokonywania przeszkód w parku linowym, z pędzlem, kręglami, piłką czy z patelnią w ręce. Podczas poznawania zabytków pobliskiego Aachen przenieśliśmy się w czasy średniowiecznego panowania Franków i Karolingów, a spacerując po Geilenkirchen poznaliśmy dramatyczny czas II wojny - patronką odwiedzanej szkoły jest mała żydowska dziewczynka - Anita Lichtenstein, która zginęła wraz ze swą rodziną, w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Co roku, najstarsze klasy szkoły spędzają kilka dni w Krakowie i Muzeum w Auschwitz, gdzie, dzięki muzealnym ekspozycjom i historii odwiedzanych miejsc, dokładniej starają się zrozumieć założenia holokaustu.

Kolejne dni wypełniły nam spotkania z władzami miasta, rodzinami uczniów i ich znajomymi oraz ekscytująca wizyta w bazie NATO. Teraz już wiemy, że taka służba to duże wyzwanie i odpowiedzialność, a nauka fizyki, matematyki i chemii okazuje się bardzo przydatna. Większość z nas zapamięta na długo możliwość dokładnego poznania tajników samej bazy, a przede wszystkim, nowoczesnych samolotów. Cierpliwość polskich żołnierzy w odpowiadaniu na pytania i wyjaśnianiu zawiłości działania radarów, wyjazdów na misje oraz  codziennego życia w bazie zasługuje na duże oklaski. Za wspaniały dzień i wszystkie niespodzianki, również te smakowite, serdecznie dziękujemy.

Życzliwość, gościnność i troska, z jaką traktowali nas uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy nadzieję, że pobyt w Geilenkirchen zaowocuje nie tylko większą motywacją do nauki języka niemeickiego, lecz przede wszystkim bliższymi relacjami między uczestnikami projektu oraz kolejną wymianą już za rok.  

 

Koordynatorki projektu: Małgorzata Juszczyk, Anna Marzec

 

2011 Z Niepołomic do Geilenkirchen, czyli moc wrażeń po wymianie polsko-niemieckiej. Gimnazjum w Niepołomicach
Powered by Joomla 1.7 Templates