Klub Podróżników im. Kazimierza Nowaka

Drukuj

 Kazimierz Nowak w latach 1931 – 1936 przy pomocy roweru, a także pieszo, konno, na wielbłądzie i czółnem pokonał samotnie w Afryce około 40 tys. km.

Klub Podróżników im. Kazimierza Nowaka w Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach jest kontynuatorem 9-letniej tradycji klas turystycznych, które działały w szkole w latach 2002- 2010. Odbyliśmy w tych latach około 80 wycieczek, poznając Małopolskę i Karpaty. W lipcu 2010 r. w rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem grupa uczniów, rodziców i nauczycieli uczciła to wielkie wydarzenie wyprawą rowerową z Niepołomic na Pola Grunwaldu. W trudnych chwilach wspominaliśmy Kazimierza Nowaka, który był dla nas inspiracją. W lipcu 2011 r. również na rowerach wyruszyliśmy śladami patrona naszej szkoły króla Władysława Jagiełły na Litwę, m.in. do Wilna i starej stolicy Litwy - Troków.

            Podczas wakacji 2012 r. dokończyliśmy wyprawę rowerową śladami Władysława Jagiełły. Dojechaliśmy do Lwowa, a potem przez Gródek Jagielloński (miejsce śmierci Jagiełły), wróciliśmy rowerami m.in. przez Przemyśl, Łańcut do Niepołomic. W Gródku Jagiellońskim mieliśmy okazję i szczęście poznać proboszcza tamtejszej parafii - księdza Michała Bajcara. Opowiedział nam o historii miasta i pokazał miejsca z nią związane. Obiecał, że postara się odwiedzić nas w Niepołomicach i dotrzymał słowa. W styczniu 2013 r. przyjechał w towarzystwie młodych ludzi, Władka i Zosi. Goście zwiedzili nasze miasto, a także kopalnię soli w Wieliczce. Mieliśmy także okazję porozmawiać na bliskie nam, Polakom tematy. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca zaowocuje dalszymi spotkaniami.

            Zakończywszy wyprawy rowerowe śladami króla Władysława Jagiełły w najbliższe wakacje, planujemy jako „rowerowa husaria” wyruszyć z „odsieczą” na Wiedeń w 330-lecie pamiętnego zwycięstwa Jana III Sobieskiego.

Klub organizuje także wyjazdy na narty.

Krzysztof Nowak

2011 Klub Podróżników. Gimnazjum w Niepołomicach
Powered by Joomla 1.7 Templates