Koło Amnesty International

Drukuj

SGAI działa w Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły już od 2004 roku.

Głównym zadaniem  jest edukacja na temat praw człowieka, ale też podejmowanie działań na rzecz pokrzywdzonych z całego świata. Członkowie zespołu oraz sympatycy corocznie uczestniczą w różnych projektach i akcjach. Podczas zajęć uczniowie mają okazję do rozmów na temat praw człowieka,  dziecka, obywatela, ucznia, konsumenta. Pracują w oparciu o filmy dokumentalne pokazujące sytuację ludzi w różnych częściach świata. Biorą udział w ogólnopolskich i ogólnoświatowych akcjach inicjowanych przez organizację Amnesty International.

5 grudnia 2012 r. cztery przedstawicielki grupy uczestniczyły w uroczystej gali z okazji Dnia Wolontariusza w Warszawie. Zaprezentowały tam działalność grupy i dowiedziały się o pomysłach i przedsięwzięciach innych aktywistów. Na spotkanie przyjechali wolontariusze z wielu miejsc Polski, a także goście z Anglii, Szwajcarii, Republiki Południowej Afryki.

Z kolei XIII Maraton Pisania Listów zaowocował powstaniem 127 pism w obronie praw konkretnych osób z kilku krajów.

W ciągu roku szkolnego uczestnicy poznawali też kulturę i historię polskich Żydów (odwiedzenie niepołomickiego kirkutu i miejsca pamięci na Kozich Górkach, udział w spotkaniu w muzeum Galicja na temat Święta Purim).

Można powiedzieć, że praca w SGAI uwrażliwia młodzież na potrzeby innych ludzi. 

Prowadząca: Joanna Hytroś


2011 Koło Amnesty International. Gimnazjum w Niepołomicach
Powered by Joomla 1.7 Templates