Szkolny Doradca Zawodowy

Drukuj

 Właściwy wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji w  naszym życiu. Zawód daje nam nie tylko możliwość wszechstronnego rozwoju osobistego, zarabiania pieniędzy, ale także możliwość ciekawego życia, spotkania interesujących ludzi, nawiązania kontaktów, rozwijania i kształtowania swojej osobowości.

Dobrze wybrany zawód to gwarancja samorealizacji, satysfakcji, poczucia osiągnięcia sukcesu oraz szczęśliwego życia. Jednym słowem chodzi o to, aby młody człowiek mógł powiedzieć tak jak Thomas Edison: Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność

Obecny system kształcenia zakłada, że uczeń szkoły gimnazjalnej powinien świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzje o wyborze zawodu. Taką  bowiem decyzję podejmuje uczeń wybierający technikum lub zasadniczą szkołę zawodową. Uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym muszą podjąć decyzję dotyczącą nauki przedmiotów rozszerzonych, co również kwalifikuje ich do pewnych grup i kierunków zawodowych.

 

GIMNAZJALISTO! 

Masz problemy, pytania – przyjdź do doradcy!

 Doradca zawodowy to:

  • EKSPERT (wie, co jest dobre i pożądane)
  • INFORMATOR ( informuje i proponuje)
  • KONSULTANT( motywuje i doradza)
  • OPIEKUN (stymuluje i ułatwia)

 Zanim zdecydujesz, jaką szkołę średnią wybrać, czym zajmować się 

w przyszłości pomyśl:
w jakich dziedzinach jesteś dobry, co Cię interesuje, jaką masz osobowość, jakie zdolności i umiejętności posiadasz, jaki zawód chciałbyś wykonywać
w przyszłości, czy masz odpowiednie predyspozycje do wykonywania wymarzonego zawodu. 

 Zadania realizowane przez szkolnego Doradcę Zawodowego:

1. Prowadzenie warsztatów grupowych z zakresu poradnictwa zawodowego w kl. I-III w ramach realizowania Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Edukacyjno- Zawodowego. 

Klasy I – moduł „Uczeń poznaje różne zawody”

Klasy II- moduł „Uczeń poznaje siebie”

Klasy III- moduł „Kim będę” 

2. Indywidualne konsultacje dla uczniów Gimnazjum w Niepołomicach.

3. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie uczniom informacji na temat oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, rynku pracy, atrakcyjnych zawodów oraz zmieniających się trendów edukacyjnych i zawodowych.

4. Organizacja wyjść i wycieczek zawodoznawczych do instytucji edukacyjnych i firm.

Szkolny doradca zawodowy współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i instytucjami rynku pracy. Dzięki temu organizuje wyjścia dla młodzieży do firm z terenu naszej gminy w ramach programu OTWARTA FIRMA oraz wyjazd z uczniami klas III na Festiwal Zawodów do Krakowa.

5. Organizacja Targów Edukacyjnych na terenie szkoły dla wszystkich uczniów z naszego gimnazjum i zaproszonych gości z innych szkół.

6. Spotkania z uczniami klas VI w ramach Dnia Otwartego Gimnazjum– rozmowy, konsultacje.

 Wszystkie informacje z zakresu doradztwa zawodowego zamieszczam na gazetce informacyjnej obok sal 9,10,11 

 

Serdecznie zapraszam!

2011 Szkolny Doradca Zawodowy. Gimnazjum w Niepołomicach
Powered by Joomla 1.7 Templates